Uniwersytet Jagielloński Wydział Filologiczny

Ogłoszenia

Wykłady otwarte

Blog

Pracownicy

Protektorat: Prof. Norman Davies

Prof. Norman Davies otrzymał 11 listopada 2012 najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego

Podczas uroczystości z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

W uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce, Orderem Orła Białego odznaczony został prof. Norman Davies.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1973 r. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej („Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920″, Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w1997, a wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: „Boże igrzysko” (Historia Polski w dwóch tomach), „Serce Europy” (Krótka Historia Polski), „Europa”, „Mikrokosmos” (historia Wrocławia) czy „Powstanie ’44″ (o Powstaniu Warszawskim). Autorką przekładów większości dzieł Normana Daviesa jest prof. Elżbieta Tabakowska.

Kierownictwo

Kierownik: Prof. dr hab. Marcela Świątkowska
Uniwersytet Jagielloński, Kraków
e-mail: marcela.swiatkowska@uj.edu.pl

Pracownicy naukowo-dydaktyczni

prof. dr hab. Elżbieta Tabakowska
dr hab. Maria Piotrowska
dr Artur Czesak – sekretarz naukowy
dr Caterina Squillace
dr Aleksander Gomola
dr Serhij Tyupa
mgr Erik-Jan Kuipers
mgr Łukasz Wiraszka
mgr Anna Jankowska
mgr Krzysztof Łoboda
mgr Dariusz Hanusiak

Administracja:

mgr Aleksandra Rosadzińska
e-mail: aleksandra.rosadzinska@uj.edu.p

Biblioteka

mgr Monika Curyło
e-mail: biblioteka.unesco@uj.edu.pl

Wykonanie: Strony dla Firm