Uniwersytet Jagielloński Wydział Filologiczny

Ogłoszenia

Wykłady otwarte

Blog

Przekładaniec

Przekładaniec jest pismem poświęconym zagadnieniom przekładu literackiego rozumianego jako przenoszenie wartości z jednej sfery kulturowej w inną. Ukazujący się od roku 1995 półrocznik skierowany jest do badaczy zjawiska przekładu, tłumaczy i wszystkich zainteresowanych zagadnieniami transferu międzykulturowego. Na stronach Przekładańca znaleźć można omówienia istniejących przekładów, studia porównujące różne tłumaczenia tego samego dzieła, teorię przekładu, a także recenzje prac przekładoznawczych. Publikujemy również przekłady tekstów literackich z polskiego lub na polski, opatrzone komentarzami tłumaczy.

Aktualne informacje na temat czasopisma dostępne są na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego

(Strona www2.uj.edu.pl/katedraunesco/przekladaniec/ jest stroną archiwalną.)


Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka cyklu „WYTŁUMACZENIA” w reżyserii Sławomira Paszkieta, którego bohaterką jest Magda Heydel. Tłumaczka nie tylko opowiada o swojej wizji tłumaczenia, ale także możemy zobaczyć ją w akcji: podczas warsztatów dla – być może – przyszłych tłumaczy.

Film można obejrzeć na kanale Instytutu Książki na You Tube: www.youtube.com/instytutksiazki.

Cykl „WYTŁUMACZENIA” powstał na zamówienie Instytutu Książki (przy współpracy Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich) w ramach projektu PETRA, którego celem są działania na rzecz poprawy sytuacji tłumaczy literackich w Europie oraz działania na rzecz zwiększenia widzialności tłumacza. Zgodnie ze słowami autora, zamysłem serii było „wydobycie z cienia tłumacza i pokazanie jak ważną rolę odgrywa on w procesie przyswajania czytelnikowi polskiemu literatury obcej”. Publiczne pokazy filmów miały miejsce podczas obchodów Dnia Tłumacza 2 i 3 października w Krakowie i Warszawie.

 Pani dr Magda Heydel jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownikiem Podyplomowych Studiów dla Tłumaczy Literatury działających przy Katedrze UNESCO oraz redaktorem naczelnym półrocznika „Przekładaniec” wydawanego przez Katedrę UNESCO.

 http://www.instytutksiazki.pl/pl,ik,site,6,4,28197.php

Realizacja: desi9n.pl