WYTŁUMACZENIA (2) film, którego bohaterką jest Magda Heydel

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka cyklu „WYTŁUMACZENIA” w reżyserii Sławomira Paszkieta, którego bohaterką jest Magda Heydel. Tłumaczka nie tylko opowiada o swojej wizji tłumaczenia, ale także możemy zobaczyć ją w akcji: podczas warsztatów dla – być może – przyszłych tłumaczy.

Film można obejrzeć na kanale Instytutu Książki na You Tube: www.youtube.com/instytutksiazki.

Cykl „WYTŁUMACZENIA” powstał na zamówienie Instytutu Książki (przy współpracy Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich) w ramach projektu PETRA, którego celem są działania na rzecz poprawy sytuacji tłumaczy literackich w Europie oraz działania na rzecz zwiększenia widzialności tłumacza. Zgodnie ze słowami autora, zamysłem serii było „wydobycie z cienia tłumacza i pokazanie jak ważną rolę odgrywa on w procesie przyswajania czytelnikowi polskiemu literatury obcej”. Publiczne pokazy filmów miały miejsce podczas obchodów Dnia Tłumacza 2 i 3 października w Krakowie i Warszawie.

Pani dr Magda Heydel jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownikiem Podyplomowych Studiów dla Tłumaczy Literatury działających przy Katedrze UNESCO oraz redaktorem naczelnym półrocznika „Przekładaniec” wydawanego przez Katedrę UNESCO.

Projekt i realizacja: desi9n.pl